TYDZIEŃ JĘZYKA POLSKIEGO

Ojczysta mowa. Ach, cóż to za słowa?

         „Ojczysta mowa. Ach, cóż to za słowa?” To hasło przyświecało nam podczas obchodów Tygodnia Języka Polskiego, zorganizowanego przez Joannę Ścibek-Trypus oraz Justynę Chojnacką-Dołżyńską z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 lutego). I właśnie polskie wyrazy – ortograficznie kłopotliwe, znaczeniowo lub brzmieniowo piękne, jak też nadużywane bądź nielubiane – były obiektem naszych zainteresowań.

Inicjatywę rozpoczęliśmy od zmagań z niełatwą polską ortografią. Reprezentanci klas IV-VIII pisali „najeżone” trudnymi wyrazami dyktando szkolne. Najlepiej poradzili sobie z nim, zajmując I miejsce w poszczególnych kategoriach wiekowych: Oskar J. (4a), Aleksandra Z. (5b), Grzegorz M. (6b), Sebastian M. (7a) oraz Maja G. (8c). W kolejnych dniach uczniowie zmienili się w detektywów tropiących i odszyfrowujących ukryte w szkole, zakodowane frazeologizmy, tworzyli „Niebo najpiękniejszych polskich słów”, a także wzięli udział w plebiscycie na najtrudniejszy polski wyraz. Najwięcej głosów, co może wydać się zaskakujące, zdobyło słowo „usatysfakcjonowany”, za nim uplasowały się wyrazy „powyłamywane” i „dżdżysty”. Nauczyciele oraz pracownicy SP 2 wybierali z kolei słowa najbardziej niechciane czy też nadużywane w języku polskim. Za takie uznali „masakrę”, „focię” oraz „witam” (jakże rozpowszechnione w korespondencji mailowej). Zwieńczeniem tygodniowej akcji polonistycznej był konkurs plastyczny. Uczniowie przygotowali plakaty poświęcone zagadnieniu piękna języka ojczystego. Największe wrażenie na jury zrobiły prace: Oliwii K. z kl. 5b (I miejsce), Martyny T. z kl. 6b (II miejsce), Sebastiana M. z klasy 7a i Adriana S. z klasy 8c (ex aequo III miejsce) oraz Kornelii M. z kl. 5b (wyróżnienie). Upominki książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców, wręczyła nagrodzonym Wicedyrektor Małgorzata Skreczko.

Tydzień Języka Polskiego był dla nas wszystkich zachętą do refleksji nad osobliwościami i walorami ojczystej mowy.

Organizatorki akcji

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status