Szkoła

Budowę Szkoły Podstawowej nr 2 w Czarnej Białostockiej rozpoczęto w 1967r. Została ona oddana do użytku 1 września 1969r. (bez sali gimnastycznej, którą ukończono 31 grudnia tego samego roku). Na kierownika szkoły powołany został Jan Matuk, na zastępcę Hubert Panas. Rozpoczęło w niej naukę 517 uczniów w 16 oddziałach.

Wkrótce zorganizował się Komitet Rodzicielski, którego przewodniczącym został inż. Józef Tytulki, oraz Samorząd Szkolny pod przewodnictwem Elżbiety Puciłowskiej. Organizacją świetlicy szkolnej z dożywianiem zajęła się Helena Jakubowska. Na szatnię adaptowano podpiwniczenia.

Szkole nadano imię i sztandar 30 kwietnia 1970r. Patronem szkoły został dyktator powstania styczniowego Romuald Traugutt. Fundatorami sztandaru były miejscowe zakłady pracy, a przede wszystkim Wytwórnia Wyrobów Precyzyjnych i Komitet Rodzicielski. Zagospodarowano teren wokół szkoły i urządzono boiska. Szkoła zajęła III miejsce w kraju w konkursie „Zagospodaruj tereny wokół szkół”.

Nowa szkoła została szybko zaliczona do wyróżniających się w pracy dydaktyczno-wychowawczej placówek byłego województwa białostockiego. Należała do tzw. szkół wiodących. Nasi uczniowie zajmowali czołowe miejsca w konkursach przedmiotowych i artystycznych, jak również na zawodach sportowych.

Oto nazwiska nauczycieli rozpoczynających pracę w nowej szkole:

• Blecharczyk Halina
  • Hościło Aurelia