MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

Na co trafiła przysłowiowa kosa? Rehabilitacja okazała się „efektowna” czy „efektywna”? Z ilu głosek składa się wyraz „przebiśniegi”? – na te oraz inne pytania musieli odpowiedzieć uczestnicy konkursu „Spotkania z językiem polskim”, który – jak co roku – został przeprowadzony w Szkole Podstawowej nr 2 w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego (21 lutego). Jego organizacją zajęły się panie Wiesława Maculewicz i Joanna Ścibek-Trypus.
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział aż 54 uczniów z klas 4-8. W ciągu dwudniowych zmagań polonistycznych mierzyli się oni z zadaniami sprawdzającymi wiedzę m.in. z zakresu frazeologii, ortografii, fonetyki, fleksji i słowotwórstwa. Poziom okazał się dość wyrównany, jednak komisji konkursowej bez trudu udało się wyłonić zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych. Zostali nimi Sandra Pawełkowska (kategoria: klasy czwarte), Hanna Wiercińska (klasy piąte), Sebastian Maculewicz (klasy szóste), Zuzanna Litwińska (klasy siódme) oraz Kamila Boszko (klasy ósme). Dyplomy i nagrody książkowe, ufundowane przez Radę Rodziców, wręczyła laureatom p. Wicedyrektor Małgorzata Skreczko.
W tym roku „Spotkania z językiem polskim” nie były jednak jedyną okazją do tego, by uczniowie mogli sprawdzić swoją znajomość języka ojczystego. Wszystkie klasy wzięły bowiem również udział w ogólnopolskim konkursie „Poprawna polszczyzna”, realizowanym w formie zdalnej na platformie edukacyjnej „Eduelo”. Przez cały okres trwania konkursu SP2 plasowała się wysoko w rankingu, a kilkanaścioro naszych uczniów, którzy uzyskali najlepsze wyniki, próbowało swoich sił w II etapie rywalizacji. Ostatecznie w gronie laureatów znalazł się Maciej Kamiński z klasy 8a. Serdecznie gratulujemy!
Joanna Ścibek-Trypus

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status