CENNA LEKCJA HISTORII

Pod koniec października klasy 8a i 8b pojechały na wycieczkę do Białegostoku. Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Anna Makiełkowska, Joanna Ścibek-Trypus oraz Małgorzata Siemiończyk.
Pierwszym punktem wyjazdu był seans filmowy w kinie „Helios”. Obejrzeliśmy ekranizację „Diuny” Franka Herberta – dzieła zaliczanego do klasyki literatury science fiction. Młodzież z zainteresowaniem śledziła perypetie księcia Paula Atrydy, który wraz z rodziną przeprowadza się na pustynną planetę Arrakis. Duże wrażenie na wszystkich wywarły znakomite kreacje aktorskie oraz imponujące efekty specjalne.
Po seansie i posiłku w strefie gastronomicznej Galerii Jurowieckiej zwiedzaliśmy Muzeum Pamięci Sybiru. Zobaczyliśmy rozmieszczoną na dwóch piętrach wystawę stałą oraz Memoriał Katyński. Przewodnicy, którzy oprowadzali nas po ekspozycji, opowiedzieli nam o Kresach Wschodnich w czasach II Rzeczpospolitej, masowych deportacjach Polaków na Sybir, ich cierpieniu i dramatycznej walce o przetrwanie. Dzięki dopracowanej scenografii, ciekawej oprawie multimedialnej oraz licznym pamiątkom ocalałym z zesłań tragedia osób wywiezionych na Sybir przemówiła do nas wyjątkowo sugestywnie. Była to z pewnością cenna lekcja historii.

Joanna Ścibek-Trypus

Skip to content
This Website is committed to ensuring digital accessibility for people with disabilitiesWe are continually improving the user experience for everyone, and applying the relevant accessibility standards.
Conformance status